خانه » مقالات » اجاره اپارتمان مبله

اجاره اپارتمان مبله

بیشتر شدن جمعیت شهری و گذر وقت در چند دهه قدیم علت ی بود تا تغییرات بنیادی و مهم در نحوه و شکل زندگی مردم به وجود آید؛ تغییراتی که گاه از سر شوق و اشتیاق بود. این تغییرات به مرور وقت در شرایطی وارد جامعه می شود که جایگزین شدن اتومبیل به جای درشکه مصرف از تلفن همراه به جای باجه های تلفن و بسياري از وسایل مدرن امروزی برای نسل ها و دهه های قدیم حتی فکر کردن و در تخیل آوردنش کار خیلی سختی بود. از طرف دیگر تغییراتی هم از سر اجبار و نیاز درجامعه به وجود آمد که دیگر چاره ای جهت رفع آن وجود نداشت باید به آن تن داده می شد. خارج شدن خانه ها از فضای ی که وسعت آن امروزه جهت نسل جدید کمتر در تخیل می گنجد تبدیل شدن آنها به خانه هایی در ابعاد کوچک تر، به گونه ای که هر خانه روی خانه ای دیگر بنا شده، مد ی از زندگی را در خانه هایی به نام آقسمت مان به وجود آورده است. مـدل ی که زندگی در آن خلاف زندگی در خانه های حیاط دار بزرگ تابع قواعد قانون ویِژگزینشه خودش است.

%D8%B9%DA%A9%D8%B3 %D9%BE%D8%A7%DA%A9 %D9%86%DA%98%D8%A7%D8%AF Fixd اجاره اپارتمان مبله
آپارتمان مبله

اجاره آپارتمان مبله,آپارتمان مبله,اجاره آپارتمان مبله تهران

نزدیک به چندین سال تجربه زندگی آپارت مان نشینی در مجموع ه های شهری،بر آن شدیم تا نکاتی در مورد سبک زندگی، خوب زیستن حسن همجواری و آبرخي از حقوق قوانین سبک زندگیِ آپارت مان نشینی را یادآور شویم.
قانون در کنار آپارت مان نشینی

آسری مان، واحدهایی از مجموعه ساختمانی هستند که در عرصه واحد، از پلاک ثبتی ویِژگزینشه با واحدهای مستقل با سند تفکیکی خاص مجزا بنا شده اند. با توجه به شروع ساخت و ساز مجتمع های آقسمت مانی از دهه ۴۰ که تعداد آنها از تعداد انگشتان دست فراتر نمیرفت ، قانون تملک آقسمت مان ها در سال ۱۳۴۳ به تصویب رسید و آیین نامه اجرایی آن نیز چهار سال بعد، در سال ۱۳۴۷ تدوین شد. اصلاح آیین نامه اجرایی آبخش مان ها در دهه ۶۰ در حالی مورد بازبینی مجدد قرار گرفت که مردم در این دهه به زندگی در آبخش مان روی آورده در کشاکش زندگی در آنها با مشکلات مختلف ی روبه رو شده بودند. تبیین و تعریف قوانین آقسمت مان نشینی را گذرا مرور کرده و نکات مهم کلیدی را یادآور می شویم.
سنت آبخش مان نشینی

مشکلات زندگی آپارت مانی از زمانی شروع شد که خانواده ها همچنان پیرو زندگی سنتی در خانه های حیاط دار بودند؛ به گونه ای که حرف کردن با ولوم بلند، رفت آمد در هر زمان از شبانه روز، بلندی ولوم تلویزیون، رادیو ضبط صوت تا آن میزان که تمایل دارند و بسياري از نمونه های دیگر، با این اندیشه که چهار دیواری اختیاری است همچنان بر آن روش زندگی سنتی پا فشاری می کردند، بدون آن که توجه به حقوق همسایه دیوار به دیوار یا همسایه طبقه پایین یا بالایی داشته باشند. مردم چنانچه چه از خانه های حیاط دار به آبخش مان های چند طبقه کوچ کرده اند، ولی نمی توانند درخانه های آرام بگیرند. آنها یا از مزاحمت همسایگان در عذاب هستند یا سبب مزاحمت همسایگان دیگر می شوند. به طوری که معتقد هستند پول محل اسکان را داده اند هرگونه که بخواهند، می توانند زندگی کنند. ممکن است هم به این دلیل است که از سکونت در آسری مان ناراضی به نظر می رسند. ولی در جهان ی امروز با بیشتر شدن روبه افزایش جمعیت، تنها راه کنار آمدن با این موضوع، داشتن فرهنگ و قوانین آبخش مان نشینی است یا اینکه از شهر خارج در شهرک های اطراف ساکن شوند.
قانون و فرهنگ

قانون و فرهنگ، جزء لاینفک هر زندگی آپارت مان نشینی بوده نادیده گرفتن این بخش خیلی مهم در زندگی آپارت مانی به وجود آورنده بخش بزرگی از موارد اجتماعی معضلات روحی در این محدوده است. رسیدن به یک فرهنگ واحد در هر مجموعه آقسمت مانی در حالی است که هر خانواده ساکن درهر واحد مسکونی فرهنگ آپارت مانی ویِژگزینشه خودش را دارد همسو و همراه کردن تمام فرهنگ ها با یکدیگر در یک فرهنگ در عرصه عمل کاری غیر ممکن به حساب می آید.

با این حال وارد شدن و زندگی کردن در مجتمع های آبخش مانی دو اصل بدیهی است، با تذکر به محدودیت های زندگی آسری مان نشینی:

۱. بایستی رعایت حقوق دیگران خیلی مهم شمرده شود.

۲. در انتظار رعایت حقوق قوانین از جانب افراد دیگر نباشید. و مناسب است مصداق این روایت باشیم «لیسَ حُسنُ الجِوارِ کفُّ الذی وَلکن حُسنُ الجِوارِالصَّبر عَلَی الذی»(تحف العقول، ص۴۰۹) همسایگی خوب تنها این نیست که آزار نرسانی، بلکه خوش همسایگی این است که در مساوی آزار اذیت همسایه صبـر داشته باشی.

به اعتقاد بسياري از کارشناسان، موارد آسری مان نشینی و اختلاف بین همسایگان در نتیجه نادیده گرفتن این دو نکته مهم است که به وجود می آید. به گونه ای که آنها در جمع بندی آسان معتقد هستند توافق نداشتن ساکنان در نحوه استفاده از مشاع ها، وجود سلیقه های گوناگون، فرهنگ ها و اختلاف محسوس اجتماعی بین ساکنان، نبودن ضوابط مقررات مدرن برای طراحی، ساخت بهره برداری از مجتمع ها، آپارت مان ها و بی توجه ی ساکنان به حقوق همسایگان و الزام نداشتن آنها به جبران خسارت های اقطعا لی تنها بخشی از این موارد بوده یا باعث ایجاد مشکلات است. زندگی شهری در حصار خانه های قوطی کبریتی گرفتار شده است. فرهنگ آسری مان نشینی به معنای توجه به آداب، قواعد الزام های زندگی در محیط جمعی یعنی آسری مان نشینی معنا و مفهوم پیدا می نماید دوری از آن باعث بالا رفتن مشکلات اجتماعی می شود. آنچه در شکایت و دادرسی بر طبق آنچه حق قانونی به حساب می آید؛ تنها یک روی سکه است و روی دیگر را بایستی در کاسته شدن از ارزش همسایه و همسایه داری در نادیده گرفتن سبک زندگی جست وجو کرد. همسایه ای که در فرهنگ کهن، احادیث و آموزه های دینی ما برای آن سفارش های بی شماری شده است. یکی از ویژگی ها ی ارتباط دوستی با همسایه ایجاد امنیت آرامش جهت مسلمانان در یک شهر توسط خود مردم است.

چنانچه در روایات وارد شده است که ۴۰خانه از چهار طرف همسایه به شمار می آیند. وَالجِوارُ أَربَعونَ دارا مِن أَربَعَةِ جَوانِبِها؛(خصال،ص۵۴۴) و یا بزرگان دین پیشوایان معصوم فرمودند: اگر ستم نبود می گفتم همسایه از همسایه ارث می برد. «الله الله فی جیرانکم! فان النبی صلی الله علیه آله و سلم اوصی بهم و مازال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم یوصی بهم حتی ظننا انه سیورثهم»(نهج البلاغه، وصیت حضرت به امام حسن علیه السلام) شما را در مورد همسایگانتان سفارش می کنم. زیرا پیامبر در مورد ایشان سفارش فرموده است و آنقدر آن جناب در مورد آنها سفارش می فرمود که ما پنداشتیم همسایه را از همسایه ارث خواهد برد. رابطه با همسایه حقوقی که همسایه بر همسایه دارد را می توان در چارچوب مسایل اخلاقی حل فصل کرد.

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
x

شاید بپسندید

اتوبار پاکنژاد

اتوبار پاکنژاد اگر  دنبال اتوبار حرفه ای و منصفانه هستید ، پیشنهاد می کنیم یکبار باربری و ...

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران ...

پوشش حیاط خلوت

پوشش حیاط خلوت مجری انواع پوششهای نورگیر وسقف های سبک ونورگیرهای ساختمانی ،پوشش سقف حیاط ...