خانه » مقالات » مقاله ای در مورد محوطه سازی

مقاله ای در مورد محوطه سازی

ثبیت خاک با سیمان :

348513 مقاله ای در مورد محوطه سازی
محوطه سازی

محوطه سازی

سیمان یکی از موادی است که از آن برای تثبیت خاکها و مصالح سنگی مصرف می شود. هچنین برای تثبیت رویه های شنی بهسازی آنها برای آمدوشدهای زیاد زیاد به کار می رود. اکثرا ٌ ً هر نوع خاک شبیه شن ماسه و خاکهای ماسه ای و خاکهای لای دار خاکهای رس با میزان روانی کم را می توان با استفاده از سیمان تثبیت کرد ولی خاک آلی، به هیچ وجه مناسب جهت تثبیت با سیمان نیست. میزان سیمان لازم برای تثبیت خاک های ریزدانه بستگی به فوائد خمیری خاک دارد. هر اندازه خاکی درصد ریزدانه بیشتری داشته باشد یا خمیری تر باشد درصد سیمان جهت انجام عمل تثبیت ضروری خواهد بود. حدود تقریبی سیمان ضروری جهت تثبیت خاکهای ریزدانه بین ۷ تا ۲۰ درصد وزن خشک خاک است .
سیمان یکی از مناسبترین مواد برای بازبینی خاکهای ریز دانه در بستر راههایی است که میزان رطوبت آنها نسبتا خیلی باشد. میزان سیمان ضروری برای تثبیت خاکهای ماسه ای به درجه تخلخل خاک تثبیت شده بستگی دارد. عوامل دیگری که در میزان سیمان مورد نیاز تاثیر گذار ند عبارتند از : درصد شن و درصد مواد ریز دانه.

خاکهای شنی تثبیت شده با سیمان جهت لایه های اساس زیر اساس هر نوع راهی قابل مصرف است . میزان سیمان ضروری جهت تثبیت خاکهای شنی بین ۲ تا ۶ درصد وزن خاک متغیر است و بستگی به درصد مواد ریزدانه دارد. پایداری فشاری اینگونه خاکها در حالت تثبیت شده خیلی زیاد بین ۷۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است .

تثبیت خاک با قیر :

تثبیت خاک با قیر جهت خاکهای درشت دانه شنی که میزان ریزدانه آنها زیاد زیاد و فوائد خمیری آنها هم کم است مناسب است . خاکهای ریزدانه با فوائد خمیری زیاد جهت تثبیت با قیر مناسب نیستند. کلا قیر های مایع مناسب جهت تثبیت خاکهای ریزدانه هستند . میزان متوسط قیر برای تثبیت خاکهای ریز دانه حدود ۴ تا ۸ درصد وزن خاک است. در مورد خاکهای ماسه ای، ماسه همراه با میزان کمی ربزدانه به خوب ی با قیر تثبیت می شود. میزان مواد ریزدانه در خاکهای ماسه ای نبایستی از ۲۵ درصد تجاوز نماید .

تراکم خاک:

عملی است که طی آن حفره های موجود در بین ذرات از بین رفته از اندازه محیط خاک در تاثیر بارگذاری کاسته می شود. کوبیدن و متراکم کردن خاک توسط انواع غلتک ها صورت می گیرد.

غلتک چرخ فولادی : این غلتک سه نوع است :

غلتک چرخ فولادی ۳ چرخ

غلتک چرخ فولادی تاندوم

غلتک چرخ فولادی سه چرخ تاندوم :این غلتک جهت کوبیدن خاکهای دانه ای شن ماسه و سنگشکسته مناسب است . همچنین از این غلتک جهت اتو کردن خاکهایی که قبلا با غلتکهای پاچه بزی کوبیده شده اند. توانایی تراکم این نوع غلتک جهت متراکم کردن ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر خاک در ۸ بار حرکت رفت برگشت است . از این علتک می توان برای متراکم کردن خاک در شیب های تا ۱۲% استفاده کرد.

غلتک چرخ لاستیکی: این غلتک در دو نوع یافت می شود:

غلتک چرخ لاستیکی سبک وزن، چرخ های کوچک، غلتک چرخ لاستیکی سنگین وزن با چرخ های بزرگ

این نوع غلتک قابلیت متراکم کردن خاک با عمل ورز دادن است . غلتک های چرخ لاستیکی سبک برای متراکم کردن و کوبیدن خاکهای ماسه ای، رسها، لای های یا مخلوطی از آنها بکار می روند. غلتک چرخ لاستیکی سبک خاک را تا ضخامت ۲۰ سانتی متر غلتک چرخ لاستیکی سنگین خاک را تا ضخامت ۶۰ سانتی متر متراکم می نماید .

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
x

شاید بپسندید

اتوبار پاکنژاد

اتوبار پاکنژاد اگر  دنبال اتوبار حرفه ای و منصفانه هستید ، پیشنهاد می کنیم یکبار باربری و ...

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران ...

پوشش حیاط خلوت

پوشش حیاط خلوت مجری انواع پوششهای نورگیر وسقف های سبک ونورگیرهای ساختمانی ،پوشش سقف حیاط ...