خانه » سیاسی » حضور نیافتن در آزمون خبرگان به معنای ردصلاحیت نیست؛ نظر نهایی با فقهای شورای نگهبان خواهد بود

حضور نیافتن در آزمون خبرگان به معنای ردصلاحیت نیست؛ نظر نهایی با فقهای شورای نگهبان خواهد بود

حضور نیافتن در آزمون خبرگان به معنای ردصلاحیت نیست؛ نظر نهایی با فقهای شورای نگهبان خواهد بود

نجات‌الله ابراهیمیان افزود: باید منتظر طرح پرونده‌ نامزدها در موقع مناسب باشیم و نمی‌توان از حالا در مورد هیچ‌یک از افراد قضاوت کرد چون آزمون ابزاری برای تصمیم‌گیری نهایی فقهای شورای نگهبان است. وی با تاکید بر این‌که تمامی نامزدهایی که برای حضور در انتخابات خبرگان رهبری ثبت‌نام کرده‌اند اشخاص فاضل و عالمی هستند، یادآور شد: هنوز در مورد تصمیم شورای نگهبان، نه به تصریح و نه به کنایه مطلبی گفته نشده است.

حضور نیافتن در آزمون، به معنای ردصلاحیت نیست

وی که با جام جم گفتگو می کرد، گفت: آقایان شورای نگهبان در آخرین تصمیم خود اعلام کردند ابزار سنجش علمی، شرکت در آزمون کتبی است تا مشخص شود که اجتهاد وجود دارد، لذا در اطلاعیه‌ای که خودش دعوت‌نامه محسوب می‌شد، این مطلب را اعلام کردند. بنابراین برای هیچ‌یک از عزیزان نامزد دعوت‌نامه فردی ارسال نشد و ارسال پیامک هم یک اقدام احتیاطی بود.

ابراهیمیان درباره برخی نقل‌قول‌ها از وی که حضور نیافتن نامزدها در آزمون به معنای انصراف آنان از نامزدی است، افزود: از من سوال شد که آیا حضور نیافتن در آزمون به معنی انصراف است که پاسخ دادم خیر، چون انصراف آیین ویژه‌ای دارد که باید به‌ صورت کتبی اعلام شود، اما شرکت نکردن در آزمون به معنای انصراف از نامزدی نیست.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: فقهای شورای نگهبان برای احراز صلاحیت‌ها، سازوکاری به اسم آزمون را طراحی کرده‌اند و با حضور نیافتن این عزیزان در آزمون ابزار کنترل صلاحیت علمی از شورای نگهبان سلب شده، اما این‌که فقهای شورای نگهبان تصمیم دیگری خواهند داشت یا خیر، تا آنجا که قانون تاکید کرده، در اختیار شورای نگهبان است.

وی با بیان این‌که به عنوان سخنگوی شورای نگهبان نمی‌تواند پیش‌بینی خاصی درباره پرونده صلاحیت‌ها داشته باشد، افزود: تصمیم نهایی در حیطه اختیارات شورای نگهبان است و صحبت کردن در مورد احراز یا عدم احراز صلاحیت‌ها هنوز زود است.

ابراهیمیان گفت: با حضور نیافتن در آزمون، ابزاری که برای کنترل علمی پیش‌بینی شده بود دیگر قابل استفاده نیست و فقهای شورای نگهبان تراز علمی برای سنجش نامزد‌ها نخواهند داشت، اما این اقدام به معنی ردصلاحیت نیست و باید منتظر طرح پرونده‌ها در موقع مناسب و نظر فقهای شورای نگهبان باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان در بخشی دیگر از این گفت‌وگو در مورد ردصلاحیت برخی نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی در هیأت‌های اجرایی نیز گفت: طبق قانون به هیچ وجه نمی‌توان این امکان را نادیده گرفت، زیرا اگر از نمایندگان موجود، اسناد و مدارک مستندی به‌دست آید که اعمالی از آنان سرزده که مصداق از دست دادن شرایط باشد، قطعا مدنظر قرار خواهد گرفت و ممکن است شورای نگهبان مانع حضور آنان در انتخابات شود.

وی افزود: باید پرونده هر فرد با توجه به شرایط، جهت اتخاذ تصمیم مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین از حیث قواعد، ردصلاحیت نمایندگان فعلی هم غیرممکن نیست.

حضور نیافتن در آزمون خبرگان به معنای ردصلاحیت نیست؛ نظر نهایی با فقهای شورای نگهبان خواهد بود در تاریخ ۹ January 2016 | 9:59 am منتشر شده است

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
x

شاید بپسندید

اظهارات منتسب به محسن رضایی در جمع بسیجیان اهواز تکذیب شد

اظهارات منتسب به محسن رضایی در جمع بسیجیان اهواز تکذیب شد دفتر سرلشکر پاسدار محسن ...

برخی روزنامه ها گاهی در مورد رد کاندیداهای خبرگان بلوا به پا می کنند / شان داوطلبان خبرگان را حفظ کنید

برخی روزنامه ها گاهی در مورد رد کاندیداهای خبرگان بلوا به پا می کنند / ...