خانه » مقالات » ایروژل (هواژل)

ایروژل (هواژل)

%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%84 %D9%87%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%84 300x200 ایروژل (هواژل)

arnisco

ایروژل (هواژل) یک مادهٔ تولیدی است که کمترین چگالی را در بین مواد جامد دارد. این ماده از ژل به دست می‌آید که در آن قسمت مایع ژل با گاز جایگزین می‌شود. نتیجه این فرایند ماده‌ای جامد با چگالی زیاد کم و در عین حال، ویژگی قابل‌توجه در زمینه عایقگرمایی است. هواژل در فرهنگ عامه مردم تحت نام‌های دیگری هم‌چون دود منجمد، دود جامد، هوای جامد و یا دود آبی نیز شناخته می‌شود که این نام‌گذاری‌ها به ظاهر شفاف نیز نحوه پخش نور در این ماده‌است.
ایروژل (هواژل) ماده ای فوق سبک (Ultra-light) متخللی است که از ژل سیلیکا ساخته می شود به طوری که در ساختار آن بخش مایع ژل از آن خارج شده گاز جایگزین آن می شود. در نتیجه جامدی متخلل زیاد سبک بدست می آید که با وزن زیاد کمی که دارد، ولی به دلیل ساختار دندانه فرکتالی، پایداری مکانیکی خیلی بالای از نشان می دهد. جهت داشتن عکس ی خوب از سبکی ایروژل (هواژل)، به عنوان مثال، چنانچه ماکتی از آدم ی به جرم ۸۴ کیلوگرم کاملا از جنس ایروژل (هواژل) بسازیم، ماکت تنها ۱۷ گرم وزن خواهد داشت! در عکس زیر، یک آجر دو کیلوگرمی برروی یک بلوک ایروژل (هواژل)ی ۲ گرمی قرار داده شده است.
به ساختار سوپرمتخلخل ایروژل (هواژل)، حالت آن شفاف (Transparent) است به طوری که می توان از یک طرف آن، طرف دیگر را دید. به همین دلیل ، به ایروژل (هواژل)، دود منجمد شده (Frozen Smoke) یا هوای جامد (Solid Air) نیز میگویند. رنگ آبی بسیار زیاد کم رنگ ایروژل (هواژل)، به پراکنش فرکانس های پایین نور مرئی است که از بلوک ایروژل (هواژل) میگذرد.
برخلاف اسمش، ایروژل (هواژل) کاملاً جامد است حالت ژله گونه ندارد. به ساختار فوق متخلل و گاز محبوس شده داخل آن، ایروژل (هواژل) ماده ای ایده آل جهت عایق کاری محسوب می شود و عمده فرد ی ایروژل (هواژل) های تجاری نیز، در عایق کاری گرما ی است. ضریب انتقال گرما زیاد کم، سبکی فوق العاده، حالت شفاف نسبت فوائد مکانیکی به چگالی عالی، ایروژل (هواژل) را برای بسياري از کاربر دهای عایقکاری، عایقی بی شبیه معرفی می نماید . همان گونه که در عکس مقابل می بینید ضریب انتقال گرما این عایق بقدری پایین است که چوب کبریت ها آتش نمی گیرند.
تولید ایروژل (هواژل) رولی از سال ۲۰۰۰ شروع شد. ایروژل (هواژل) رولی، کامپوزیتی است از ایروژل (هواژل) سیلیکا الیاف تقویت کننده. ایروژل (هواژل) رولی بسته به نوع و میزان الیاف تقویت کننده، ماتریس ایروژل (هواژل) سیلیکا مواد افزودنی دیگر، فوائد مکانیکی و گرما ی مختلف ی دارد.
به دلیل اینکه فاز مایع از داخل ایروژل (هواژل) بهروش Super-critical Drying خارج شده است، ایروژل (هواژل) ماده ای خیلی خشک است توانایی جذب رطوبت بالایی دارد. این قابلیت، ایروژل (هواژل) را جهت فرد ی های دیگر غیر ازعایق کاری، مانند صنایع شیمیایی یا گردگیرها، مناسب می سازد.
موارد کاربر ی ایروژل (هواژل)

ایروژل (هواژل) شفاف، عایقی ایده آل برای عایق کاری شیشه های پنجره به شمار می آید. اگر ایروژل (هواژل) در شرایط خلاء ساخته شود، ساختار آن به مراتب مرتب تر بوده و رنگ آبی آن به میزان قابل توجه ی کمتر می شود.
عایق های رولی ایروژل (هواژل) که به صورت کامپوزیتی از ایروژل (هواژل) سیلیکا الیاف تقویت کننده هستند ، از سال ۲۰۰۰ به صورت تجاری ساخته شده در عایقکاری استفاده می شوند.
قابلیت جذب رطوبت ایروژل (هواژل)، باعث می شود از ایروژل (هواژل) به عنوان کاتالیزور یا ناقل کاتالیزور در فرآیندهای شیمیایی مصرف شود.
از ایروژل (هواژل) دانه ای به عنوان عایق فله ای مصرف می شود و اکثرا ٌ در عایق کاری نورگیرها و شیشه های سقفی از آن استفاده می گردد.
استفاده در عایق کاری فضاپیماها بوسیله NASA
به دلیل وزن زیاد کم، از ایروژل (هواژل) در عایقکاری لبـاس غواصی مصرف می شود.
فرد ی های متنوع در فیزیک ذرات، اخترشناسی و فضانوردی
مصرف به عنوان ناقل دارو در طب چراکه ایروژل (هواژل) از لحاظ بیولوژیکی هیچ خطری ندارد. دارو جذب ساختار سوپرمتخلل ایروژل (هواژل) شده و به مرور در بدن آزاد می شود. با کنترل ساختار ایروژل (هواژل) می توان نرخ آزادشدن دارو را کنترل نمود.
از ایروژل (هواژل) به عنوان جذب کننده آلودگی های فلزات سنگین چون جیوه، قلع و کآدم یوم، از آب مصرف می شود.
ایمنی ایروژل (هواژل)

ایمنی در ایروژل (هواژل) بیشتر تابعی از ترکیب جامدی است که از آن ایروژل (هواژل) ساخته می شود. تریبات کربن و آلومینیوم می تواند برای سلامت ی خطرناک باشد. اما ایروژل (هواژل) ساخته شده از سیلیکا، تهدید شیمیایی برای بدن ندارد. همين طور ، ساختار ایروژل (هواژل)، باعث می شود که ایروژل (هواژل) جاذب قوی رطوبت شود در صورت ارتباط مستقیم با پوست، می تواند باعث خشکی پوشت شود. پس ، پیشنهاد اکید می شود که در جابه جایی ایروژل (هواژل) با دست، از دستکش ایمین استفاده شود. ارتباط ایروژل (هواژل) برای چشن هم خطرناک است باعث خشکی چشم می شود.

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
x

شاید بپسندید

اتوبار پاکنژاد

اتوبار پاکنژاد اگر  دنبال اتوبار حرفه ای و منصفانه هستید ، پیشنهاد می کنیم یکبار باربری و ...

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران ...

پوشش حیاط خلوت

پوشش حیاط خلوت مجری انواع پوششهای نورگیر وسقف های سبک ونورگیرهای ساختمانی ،پوشش سقف حیاط ...