خانه » مقالات » اطلاعات کلی کشور بلغارستان

اطلاعات کلی کشور بلغارستان

درمورد کشور بلغارستان
20157114422413a اطلاعات کلی کشور بلغارستان
تور بلغارستان

تور بلغارستان,تور بلغارستان,تور بلغارستان

پایتخت: صوفیا( صوفیه)
زبان رسمی: بلغاری ( رسمی ۸۹%) ، ترکی ( ۱۱%)
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: لو(lev)
مذهب: ارتودکس (۸۰%) اسلام سنی (۸%) …

امید طول عمر: ۷۲/۶ سال
افزایش سالانه جمعیت: ۰.۹۲( july 2004 est)درصد

جمعیت: ۷,۵۱۷,۹۷۳ نفر(july 2004 est)

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری تبار بقیه بیشتر ترک و کولی هستند . بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. مسیحیت ارتودکس دین سنتی کشور است.

جغرافیا

وههای بالکان از شرق تا غرب مرکز بلغارستان می گذرد. در شمال ، تپه های کم ارتفاع به رود دانوب متمایل است. در جنوب، منطقه ای از زمینهای پست کوههای بالکان را از گرانکوهی بلند و چین دار که بلند ترین قله بلغارستان در آن است جدا می نماید .

رودهای با اهمیت : دانوب، ایسکر، مارتیسا، تونجاü

بلند ترین نقطه : موسالا ۲۹۲۵ متر.

شهرهای مهم: پلوودیف , وارنا, بورگاس, روسه, استارازاگوارا, دوبریچ ( تولبوخین سابق ), شومت

مساحت: ۱۱۰,۹۱۲کیلومتر مربع

خط ساحلی: ۳۵۴کیلومتر

مختصات جغرافیایی: ۴۳ درجه شمالی و ۲۵ درجه شرقی

آب و هوا

شمال کشور تابستانهای گرم و زمستانهای سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه ای بر خوردار است.

حکومت سیاست

۲۴۰ عضو مجمع ملی هر پنج سال تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رای همه افراد بالغ انتخاب می شوند. رئیس جمهور که مستقیما جهت پنج سال اننتخاب می گردد نخست وزیر شورای وزیرانی را انتصاب می نماید که از پشتیبانی اکثریت در محمع بر خوردارند

حزاب عمده سیاسی عبارتند از : • اتحاد نیروهای دموکراتیک ( میانه رو) • حزب سوسیالیست ( کمونیست سابق) • جنبش جهت حقوق و آزادی ( ترکی) .

عضویت: سازمان ملل متحد,کنفرانس امنیت همکاری اروپا,شورای اروپا

اقتصاد

در حال حاضر بعد از فروپاشی بلوک شرق، علی رغـم تمام تلاش های صورت گرفته سیـستم اقتصادی این کشور همچنان کشاورزی محور است صنعت در آن جایی ندارد. همین مسئله باعث ظهور فقر شده است.

بلغارستان با خاکی حاصلخیز اندکی منابع طبیعی دیگر، اقتصادی استوار بر کشاورزی دارد. تولید در تعاونی های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده های عمده حاوی : غلات (گندم، ذرت، جو) میوه (انگور) به طور فزاینده ای تنباکو است. تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی شراب سازی و تنباکو را تشکیل می دهد. وامهای بلوک شرق در گسترش صنایع ازعبارت مهندسی و کود سازی شیمیایی نقش داشته است. به دنبال آشوب های اجتماعی اقتصادی و سیاسی که اروپایی شرق را بعد از ۱۹۹۰ در بر گرفت الکوهای تجارت در این منطقه مختل گشت. بلغارستان که روابط بازرگانی اش با شوروی به جهت نزدیک بود، با کمبودهای شدید بسياري از کالاها و از عبارت نفت، بیشتر از کشورهای اروپای شرقی لطمه دید. تولید صنعتی كم شدن یافت ولی پیشرفت در امر خصوصی کردن صنعت و کشاورزی حاصل شده است.

اقتصاد بلغارستان به طور کلی در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱٫۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. پیش بینی اقتصادی کمیسیون اروپا جهت بیشتر شدن کلی بلغارستان در سال ۲۰۱۲ میلادی ۰٫۵ درصد بود درحالیکه صندوق بین المللی پول افزایش تولید ناخالص ملی این کشور را در سال ۲۰۱۲ رقم ۰٫۸ درصد اعلام کرده بود.

نیروگاه هسته ای دو هزار مگاواتی کازلودی بیش از ۳۵ درصد برق بلغارستان را تأمین می نماید و ارتقا طول عمر دو رآکتور هزار مگاواتی این نیروگاه تا بیش از ۲۰ سال به یکی از اولویت های دولت بلغارستان تبدیل شده است.

تاریخ معاصر

در اواخر قرن نوزدهم ، مداخله روسیه در سرزمینهای امپراتوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور مختار بلغاری در ۱۸۷۸ گشت. بلغارستان تا سال ۱۹۰۸ شاهزاده نشین و تا ۱۹۴۶ پارشاه مستقلی بود. با این وجود ، مرزهایی که در کنفرانس بر لین ( ۱۸۷۸) تعیین شده بود بلغارها را راضی نکرد و جهت به دست آوردن زمینهای که طبق پیمان سن استفانو (۱۸۷۷) به آنان وعده داده بودند پنج بار وارد جنگ شدند. بلغارستان که در دو جنگ اول (۱۸۸۵ ۱۹۱۲) پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان (۱۹۱۳) دو جنگ جهان ی (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸ و ۱۹۴۴) مغلوب شد سرزمینهایی را از دست داد. بعد از اشغال کشور به دست ارتش سرخ (۱۹۴۴)و رژیمی کمونیستی بر قرار و پادشاه تبعید شد ( ۱۹۴۶)و به دنبال تظاهرات مردمی در ۱۹۸۹, تئودور ژیفوک (متولد ۱۹۱۱) فرمانبردار تندروی رژیم را اصلاح طلبانی بر کنار کردند که یا وعده گزینش ات آزاد, از نقش رهبر ی حزب کمونیست دست کشیدند. در ژوئن ۱۹۹۰ گزینش ات آزاد بر گزار شد حزب سوسیالیست سابق به قدرت بازگردانده شد. این حزب که با موارد شدید اقتصادی روبرو بود نتوانست به تنهایی حکومت نماید و در ۱۹۹۱ دولتی ائتلافی بدون بر تری هیچ حزبی زمام امور را در دست مختلف سه حزب مهم روی کار آمده اند.

دفاع

کل نیروهای مسلح: ۰۰۰/۱۰۷ (تخمین ۱۹۹۱). خدمت سرگیم : ۱۸ ماه.

راهنمای

میزان با سوادی: این آمار موجود نیست. سن تحصیل اجباری: ۶ تا ۱۶ سال. تعداد دانشکده : ۱۸( حاوی ۸ موسسه همطراز با دانشگاه ).

فرهنگ

عناصر مهم فرهنگ سنتی بلغارستان از میراث تراکیه ای، اسلاوی بلغار تشکیل شده اند و نفوذ فرهنگی یونانی، رومی، عثمانی، ایرانی و سلتی هم در فرهنگ این کشور دیده می شود. نمونه سازهای بلغارستان عبارتند از کاوال (فلوتی که از ته دمیده می شود)، دودوک (سوت بلغاری)، کاباگیوا (نی انبان)، گادولکا (ساز زهی قوس دار) و توپان(طبل استوانه ای دو سر).

هفتاد درصد عطر رز در بازارهای بین المللی از بلغارستان می آید و جشن رزها در نیمه اول ژوئن در دره گل سرخ برگزار می شود. (در بلغارستان مرکزی در نزدیکی شهرهای کازانلوک و کارلوود). این جشن حاوی یک گردهمایی شاد همراه با رزچینی همگانی است.

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
x

شاید بپسندید

اتوبار پاکنژاد

اتوبار پاکنژاد اگر  دنبال اتوبار حرفه ای و منصفانه هستید ، پیشنهاد می کنیم یکبار باربری و ...

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران ...

پوشش حیاط خلوت

پوشش حیاط خلوت مجری انواع پوششهای نورگیر وسقف های سبک ونورگیرهای ساختمانی ،پوشش سقف حیاط ...