خانه » مقالات » آموزش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین

آموزش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین

لنزهای تیلت شیفت (Tilt-shift lenses) به طور بدنامی پرهزینه قیمت هستند ، اما شما می توانید با لنز معمولی و بدون خرید لنز تیلت شیفت، یک افکت مشابه به دست آورید. این تکنیک به اصطلاح «لنز آزاد – free-lensing» نامیده می شود که در آن شما لنز را جدا کرده در حین عکاسی آن را در مقابل دوربین خود نگه می دارید. این تکنیک عکاسی می تواند به افکت های خیلی جالبی منجر شود. در ادامه این مطلب لنزک با ما همراه شوید تاراهنمای تقلید «افکت تیلت شیفت» را به شما روش دهیم.
lensbaby spark lenzak آموزش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین
آموزش عکاسی

آموزش عکاسی حرفه ای,آموزش عکاسی,عکاسی

مانند لنز تیلت شیفت، با یک لنز «آزاد – جدا شده از دوربین» شما می توانید صفحه فوکوس را در تصویر خود تنظیم بکنید ، به طوری که تنها نوار باریک شارپ باشد.

البته اگر چه شما می توانید از هر لنزی جهت اینآموزش مصرف بکنید ، ولی لنزهای آنالوگ قدیمی خوبتر می باشند ، چراکه شما را قادر می سازند تا دیافراگم را به صورت دستی تنظیم بکنید . شما می توانید لنز قدیمی کاملا ارزان قیمت را انتخاب بکنید ، نیازی نیست که در مورد متناسب بودن آن نپرهزینه باشید چون ضروری نیست که به دوربین متصل شود. ما جهت عکس جالب های از یک لنز قدیمی فوجیکا (Fujica) 50 میلی متر f/1.9 استفاده کردیم که جهت مصرف با دوربین SLR فیلم دیدنی ی ۳۵ میلی متری طراحی شده است.

این نحوه به کمی آزمایش نیاز دارد، ولی شما می توانید افکت های خیلی بهتر ی از وینیتینگ (vignetting) ته رنگ هایی که از حرکت لنزتان به اطراف حاصل می شوند به دست آورید و همچنین از عمق میدان فوق العاده کمی که ایجاد می نماید بهره مند شوید.روش کار به شرح زیر است…

چگونه بدون لنز تیلت شیفت، عکس زیبا هایی با افکت تیلت شیفت بگیریم
۱
به طور دستی فوکوس بکنید لنزی که شما را قادر می سازد تا به صورت دستی فوکوس بکنید برای این نحوه ضروری است، درحالیکه یک حلقه دیافراگم دستی به شما کمک خواهد کرد. همين طور به دلیل اینکه لنز به دوربین متصل نیست سنسور دوربین در معرض المان های مختلف موجود در هواست، بهتر است که در یک جای ثابت بدون گرد غبار یا شن ماسه زیاد عکاسی بکنید .
۲
دست های خود را آزاد بکنید استفاده از سه پایه به شما کمک خواهد کرد تا عکـس های واضح شارپ تری به دست آورید، و با تایمر یا ریموت کنترل شاتر، دست های شما برای حرکت دادن لنز به اطراف آزاد خواهد بود. شما احتمالا حرکت لنز نشت نور به دست آورید، پس جهت پیشگیری از این مشکل، چیز تیره مانند یک کارت سیاه را در دو طرف نگه دارید.
۳
بازترین دیافراگم را انتخاب بکنید اگر لنز شما یک حلقه دیافراگم دستی دارد، آن را تا جایی که می توانید باز تنظیم بکنید (ضریب اف های کوچک تر) تا مجوز ورود نور زیادتری را بدهید، و عکس روشن تری در منظره یاب به شما بدهد. بدون یک لنز متصل به دوربین، شما قادر به مصرف از سیـستم نورسنجی (metering system) دوربین خود نخواهید بود، پس باید با سرعت شاتر در مُد نوردهی دستی (manual) تست بکنید .
۴
پس زمینه را تمیـز نگه داریدتکنیک «لنز آزاد – Free-lensing» عمق میدان خیلی کمی ایجاد می نماید ، اما هنوز هم اطمینان از این که پس زمینه بدون عوامل حواس پرتکن باشد (یک پس زمینه مات تمیـز ) ، ایده بهتر ی است. ما برای تکمیل سوژه روشن رنگارنگ خود، برجسته تر کردن آن، در مقابل بوته سبز متراکم عکس جالب گرفتیم، که به ارائه کمی بافت جزئیات هم یاری کرد.
۵
مراقب شکاف باشیدبا مصرف از حرکات کوچک، لنز را با زاویه کمی نسبت به دوربین از آن دور بکنید . این کار شاید شکاف ایجاد نماید که باعث می شود به اندازه کافی نور به درون نشت نماید تا نور شدید خیره کننده در تصویر شما به وجود بیاورد، پس شکاف را کوچک نگه داشته از دست های خود جهت مسدود کردن لبه ها استفاده بکنید . به جمله آسان تز لنز را حرکت دهید، اما دقت بکنید نور از شکاف ایجاد شده به سنسور نرسد جلوی نشت نور را بگیرید.
۶
با دقت فوکوس بکنید فوکوس دقیق به کمی آزمایش نیاز دارد، ولی یک نقطه شروع خوب این است که از منظره یاب (ویزور) یا حالت نمای زنده (live view) جهت تنظیم نقطه فوکوس در مقابل یا دورتر از سوژه مصرف بکنید ، و پس لنز را کمی به جلو یا عقب حرکت دهید تا سوژه مورد نظر در فوکوس واضح شارپ قرار گیرد.
مراقب گرد غبار باشید!اینآموزش سنسور و لنز شما را نسبت به گرد غبار آسیب پذیر می نماید . اگر نمی خواهید چنین ریسکی بکنید، راه های دیگری برای به دست آوردن افکت مشابه وجود دارد: مورد مصرف از Lensbaby Spark شرکـت Lensbaby است، که با قیمتی حدود ۹۰ دلار تجربه عکاسی تیلفت شیفت را به شما هديه می نماید

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
x

شاید بپسندید

بهترین نرم افزار رستوران – نرم افزار مدیریت رستوران جهت حسابداری

نرم افزار رستوران – نرم افزار مدیریت رستوران – نرم افزار حسابداری رستوران نرم افزار ...

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی ۹۶

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی ۹۶   برای آمادگی بیشتر شما متقاضیان گواهینامه رانندگی پایه ...

داروخانه مذهبی به سبک رادیو منزل

داروخانه مذهبی به سبک رادیو منزل اگه داروهای شیمیایی را قبول ندارید با وبسایت رادیو ...