خانه » مقالات » تحلیل آلبوم من آن سیزدهم از محسن چاوشی

تحلیل آلبوم من آن سیزدهم از محسن چاوشی

sizadah تحلیل  آلبوم من  آن سیزدهم از محسن چاوشی

دانلود گلچین آهنگ

«من آن سیزدهم» حاصل تلاش ‌های شبانه روزی هنرمندی است که اندیشه ی ویِژگزینشه نسبت به سبک‌های آهنگ دارد. آلبومی ویِژگزینشه برای مخاطبین خاص! چیزی که این روزها کمتر دیده می‌شود.
محسن چاوشی هنرمند پیش‌رویی است. او همـواره چند قدم جلوتر ازبقیه خوانندگان و هنرمندان زمان خود ایستاده است. او زمان بسياري را صرف تولید آثارش می‌کند و گاهي تا چند تنظیم برای قطعه موسیقی آماده می‌کند. خروجی نهایی آثار چاوشی همـواره حرف تازه‌ای برای ارائه دارد و این حس فرق تمایز را جهت شنونده تداعی می‌کند. “من خود آن سیزدهم” را می‌توان نگاه مفرق محسن چاوشی به اشعار کلاسیک ایران دانست. در قدیم از اشعار کلاسیک در آثار موزیک سنتی یا راک استفاده شده بود حداقل جهت سبک موسیقی راک تجربه خیلی موفق ی نبود. چاوشی ولی با دیدی مفرق و گزینش شعرهای منسجم سعی در آشتی دادن موسیقی مدرن با اشعار کلاسیک دارد. آثاری که نه تنها جهت گزینش اشعار آن‌ها فکر شده، بلکه از نظر موسیقایی، سبک بندی تنظیم نیز بسياري برروی آن‌ها گذاشته شده است. از طرف دیگر چیدمان حتمـا ت به گونه‌ای انجام شده تا روایت کلی در ذهن مخاطب شکل بگیرد. از تمام این موارد که بگذریم، عدم تکرار تقلید از دیگران ، و به روز بودن موزیک از ویژگی‌های بارز محسن چاوشی و آثارش است.
آلبوم من خود آن سیزدهم قرار بود با اشعاری از استاد شهریار تولید شود که بعدها درگیر شده و اشعاری از بزرگان ادبیات کلاسیک ایران بر آن افزوده شد و مجموعه‌ای مدرن تولید شد. این اتفاق هرچند بارها در آثار پاپ و پاپ/راک ایرانی انجام شده بود اما به موفق یت چندانی نرسیده بود. چاوشی اما با گزینش درست اشعار و روش منحصربفرد خود توانست پیوندی بین موزیک خود این اشعار ایجاد نماید و همچون پلی آن‌ها را به هم متصل نماید . شیوایی کلام و تلفظ دقیق درست سبب شد تا اشعار این مجموعه مورد تذکر چاوشی دوست ها قرار گیرد.
اولین حضـور موسیقی سبک Dubstep در یک آلبوم رسمی موسیقی در ایران نیز در آلبوم “من آن سیزدهم” قطعه “غلط کردم” صورت گرفت. شاید از آن جهت نیز حائز ارزش باشد که داب استپ در کنار یک ساز ایرانی همچون سنتور، چقدر زیبا تلفیق شده است. اما حضـور سازهای سنتی تنها به این قطعه محدود نمی‌شود در حتمـا ت دیگر نیز از انواع آن بهره گرفته شده است. موسیقی داب استپ با کلام محسن چاوشی در نوع ویِژگزینشه جلوه می‌کند غلط کردم را به یکی از محبوب‌ترین اثار چاوشی تبدیل می‌کند. در کل آهنگ آلبوم «من خود آن سیزدهم» با آنچه تا کنون از چاوشی شنیده‌اید فرق دارد و نگاه نو ی از آثار چاوشی به شما عرضه می‌کند. تنظیم‌های مدرن و به روز که برروی آن‌ها فکر شده است. تنوع سبکی در عین حفظ فضای کلی از دیگر عوامل موفق یت آلبوم است. درخشان‌ترین قطعه این مجموعه، نام با اسم آلبوم، «من آن سیزدهم» با محیط مفرق ساختاری نسبت به به احتمال زیاد ت قبلی (که بیشتر به سمت موزیک پاپ/راک گرایش پیدا کرده است) شنونده را به شدت درگیر خود خواهد کرد. شعر مفهومی صمیمیت شهریار هم تاثیر این جریان را دوچندان کرده است. المان‌های آهنگ الکترونیک در انتهای آلبوم به اوج خود می‌رسد. قطعه بهرام گور اوج خلاقیت محسن چاوشی است. قطعه‌ای که بیش از اینکه بر قدرت کلامی استوار باشد بر موسیقی خود تکیه کرده است و تمام حرفش را داخـل موزیک گنجانده است. فضای این آهنگ به قدری اثر گذار است که خود تداعی کننده فیلم جذاب کوتاه در ذهن آدم است. اما زمانی که چاوشی شروع به خواندن می‌کند، شنونده را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. خواندن او آن‌قدر کوتاه است که مغز شنونده را تشنه‌ی ادامه‌ی موزیک می‌کند.
چاوشی همـواره چند پله ازبقیه هنرمندان بالاتر بوده و این مساله را مدیون اندیشه خاصش است. «من آن سیزدهم» را می‌توان یکی از موفق ‌ترین آلبوم‌های آهنگ پاپ در ایران با گرایش‌های آلترناتیو و تلفیقی دانست. آنچه مسلم است ریسک بزرگی است چاوشی برای تولید این آلبوم انجام داده و جواب مثبت را از مخاطبین گرفته است.

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
x

شاید بپسندید

بهترین نرم افزار رستوران – نرم افزار مدیریت رستوران جهت حسابداری

نرم افزار رستوران – نرم افزار مدیریت رستوران – نرم افزار حسابداری رستوران نرم افزار ...

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی ۹۶

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی ۹۶   برای آمادگی بیشتر شما متقاضیان گواهینامه رانندگی پایه ...

داروخانه مذهبی به سبک رادیو منزل

داروخانه مذهبی به سبک رادیو منزل اگه داروهای شیمیایی را قبول ندارید با وبسایت رادیو ...