خانه » مقالات » نکته کلیدی در طراحی سایت به روز : استفاده از نوار کناری!

نکته کلیدی در طراحی سایت به روز : استفاده از نوار کناری!

طراحی سایت های نو به مقوله ای به نام نوار کناری یا همان ساید بار خودمان، تذکر بسياري ندارند که هیچ، بعضاً اصلاً آن را در وب سایت لحاظ هم نمی کنند. امروز میخواهیم در این خصوص از منظر زیبا یی شناختی فرد دی بودن آن از نظر کاربر بیشتر بحث تبادل نظر نماییم.
15 نکته کلیدی در طراحی سایت به روز : استفاده از نوار کناری!
سئو

سئو,بهینه سازی سایت,بهینه سازی سایت

شاید جهت فرد ان و بینندگان وب وب سایت ها، به ویژه در ایران که چند گامی عقب تر از طراحی سایت های جهان و مبتنی بر علوم روزی مانند طراحی واسط متناسب با تعلت آدم و رایانه هستیم، ساید بار نقش بی چون و چرایی گیم نماید. جا انداختن وب سایت بدون نوار کناری شاید در نظر اول غیر ممکن به نظر برسد، ولی بیاییم کمی بیشتر در خصوص این مورد تحلیل کنیم آن را به وسائل کاربر دی در زمان مورد نیاز تبدیل نماییم نه یک عادت همیشگـی در طراحی وبسایت هایمان!

در نظر اول، اگر وب سایتی از نوار کناری استفاده ننماید، چیزی که به ذهن متواتر می شود این است که این وب وبسایت کارایی را از دست داده است! ولی من به شما قول میدهم که در بسیار زیاد ی از موارد اینچنین نیست. شما میتوانید طراحی وب سایتی انجام دهید بدون ساید بار در حالی که وبسایت شما همچنان کاملاً کاربر دی و کاربر پسند است و اطلاعات مورد نیاز یا تقاضای کاربر ، در دسترس او است . در واقع در این نوع طراحی ها، نوار کناری خلاقانه به جایی دیگر جایگزین می گردد که کارایی مناسب تری داشته باشد یک گوشه دائمی از سایت شما را در تمام جا مشغول نکرده باشد. درست است که ما میتوانیم موارد بسياري را در نوار کناری جایگزین کنیم، ولی مد نظر داشته باشید که این فضا، در واقع پارت ی از مطلبی که کاربر میخواند را مشغول می نماید و باعث عدم توجه و تمرکز بر روی متن مهم موجود در صفحه و یا سری مورد بازدید او می گردد که به احتمال زیاد ً در بیش از ۹۰ درصد زمان های مورد مصرف کاربر از یک صفحه، مورد نیاز او نیست!

زمانی که فرد ی درگیر محتوای صفحه شده است، براي چه بایستی او را به جای دیگری منحرف نماییم؟ ما میخواهیم بازدید کنندگان به وب سایت ما بیاییند مطالب منتشر شده مان را بخوانند، چه چیزی اولویت بیشتری از این دارد که باعث انحراف فرد از محتوای مورد نظر او گردد ؟ جواب به این سوالات ً در این است که ما میخواهیم کاربر بازدید کننده را به خواندن و ماندن بیشتر در وب وب سایت ترغیب نماییم! یا حتی ارائه موارد دیگری که احتمال دارد مورد نیاز او نباشد ولی ما بخواهیم بازدید کنندگان ما بیشتر نظرشان به آن مورد، صفحه و یا هر چیز دیگر جلب گردد. حال باید ببینیم که ارائه آن در نوار کناری وب سایت، با تذکر به آسیب ای که به محتوای مورد علاقه کاربر وارد می نماید، توجیه دارد یا نه.
جایگزین های ساید بار در طراحی وبسایت های

راه جایگزین چیست ؟ مثلاً شاید یکی از پر فرد د ترین موارد در ساید بار ها مصرف از فرم جستجو باشد، که پر کاربر د هم است ، ولی جایگذاری های دیگری مانند هدر یا فوتر به نظر جهت این مقوله بهتر می آیند. یا موارد ی مانند آخرین مطالب، مطالب پر کاربر د فرد ان دسته بندی های رایج در مطلب مورد علاقه کاربر چیزهایی است که اکثرا ٌ ً در ساید بارها میبینیم. بهتریـن جایگذاری مطالب مرتبط، حتمـا ً در انتهای هر مطلب بعد از تحقيق مطلب مورد نظر کاربر است، با کیفیت ترین جایی که میتوانیم از دکمه های انتشار شبکه های اجتماعی هم مصرف نماییم همین جا است. از پارت فوتر وبسایت بایستی بیشتر مصرف کرد تا دسته بندی های مورد نظر و یا موارد اینچنینی را به آنجا منتقل نماییم.

با تمام این موارد ، بعضاً موارد ی می باشند که جهت ما دیدن آن توسط مخاطب اولویت بیشتری نسبت به صفحه جاری که او در حال دیدن است دارد. بعضاً مقاصد اقتصادی و ترویج بیشتر از خرید یا بازدید یک محصول یا تبلیغات است که اینگونه است این موارد ، توازن بین فرد پسندی کاربر دی بودن نوار کناری را کمی دچاد تغییر می نماید .

میتوان نتیجه گرفت که وب سایت بار، نه چیز بدی است، نه چیزی که همیشه مورد نیاز تمام صفحات جایگذاری های وب سایت باشد، بایستی آن را از طرح پیش فرض برای طراحی یک وب وب سایت خارج نماییم تنها در صورت نیاز حس استفاده، آن را به فرد و بازدید کننده تحمیل نماییم!

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
x

شاید بپسندید

اتوبار پاکنژاد

اتوبار پاکنژاد اگر  دنبال اتوبار حرفه ای و منصفانه هستید ، پیشنهاد می کنیم یکبار باربری و ...

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا

افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا الکسا برای کاربران ...

پوشش حیاط خلوت

پوشش حیاط خلوت مجری انواع پوششهای نورگیر وسقف های سبک ونورگیرهای ساختمانی ،پوشش سقف حیاط ...