خانه » مقالات » سیستم حمل‌ و نقل هوشمند

سیستم حمل‌ و نقل هوشمند

سیستم حمل‌ و نقل هوشمند 

وجود حمل و نقل روان و ایمن از مهم ‌ترین پایین ساخت‌های ضـروری برای گسترش صنایع و افزوده شدن سطح رفاه اجتماعی هر کشور است

اﻣـﺮوزه ﻣﺴﺎﯾﻞ و ﻣﺸﮑﻼت ﺣﻤﻞ وﻧﻘﻞ از ﻗﺒﯿﻞ آﻟﻮدﮔﯿ‌ﻬﺎی زﯾﺴﺖ ﻣﺤﯿﻄﯽ، ﮐﺎﻫﺶ ﻣﻨﺎﺑﻊ اﻧﺮژی، اﻓﺰاﯾﺶ‌ ﺧﺴـﺎرتﻫﺎی ﻣﺎدی و ﻣﻌﻨﻮی ﻧﺎﺷﯽ از ﺳـﻮاﻧﺢ و ﺗﺼﺎدﻓﺎت، ﻣﺸﮑﻼت ﻧﻈﺎرت و ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ در ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﺑﺮوﻧﺸـﻬﺮی، اﻓـﺰاﯾﺶ زﻣﺎﻧﻬﺎی ﺗﻠﻒ ﺷﺪه و روﻧﺪ رﺷﺪ ﺳﺮﯾﻊ ﺗﻘﺎﺿﺎی ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﺑﻪ وﯾﮋه در ﺳﺎﻋﺎت اوج درﮐـﻼن ﺷـﻬﺮﻫﺎی دﻧـﯿﺎ ﺑـﻪ ﯾـﮏ ﻣﺸـﮑﻞ ﺟﺪی ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ.

سیستم حمل‌ونقل هوشمند یا Intelligent Transportation Systems به مجموعه‌ای از ابزارها، امکانات و تخصص‌ها از قبیل مفاهیم مهندسی ترافیک، تکنولوژی‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و مخابراتی اطلاق می‌شود که به شیوه هماهنگ و یکپارچه به منظور بهبود کارآیی و ایمنی در سیستم حمل‌ونقل به کار گرفته می‌شود.

سیستمهای حمل و نقل هوشمند ITS، سیستم‌هایی متشکل از فناوری های نوین الکترونیک، کامپیوتر ، IT، الکترو مکانیک و … می باشند که در برنامه ریزی سیستم های حمل و نقل زمینی، هم اکنون نقش خیلی مهمی ایفا می‌نمایند.

قدمت کاربرد و برنامه‌ریزی سیستم های حمل و نقل هوشمند (ITS) به اوایل دهه ۹۰ میلادی می‌رسد که در کشورهای گسترش یافته، از همـان وقـت شروع به مطالعه طراحی و گسترش این سیستم ها کرده اند با دقت به گسترش سیستم های مختلـف حمل و نقل زمینی و افزوده شدن تقاضای سفر به شیوه تصادعدی و مـوارد عرضه، شاخه های مختلـف ( ITS) توانسته اند، تاثیرات خیلی مطلوبی در حل چالشهای حمل و نقل برای دولتها فراهم می آورد.(سامانه حمل و نقل هوشمند topdi)

its plan a1 سیستم حمل‌ و نقل هوشمند

فناوری‌های سیستمهای هوشمند حمل و نقل

در سیستمهای هوشمند ترافیک فناوری‌های مختـلفی بکار می‌رود. از سیستم‌های اولیه‌ای مثل راهنـمای خودرو و سیستم مدیریـت چراغ‌های راهنمایی، تابلوهای اعلان ترافیک، دوربین سرعت سنج و سیستم اتوماتیک شناسایی شماره خودرو گرفته تا سیستمهای پیشرفته و پیچیده تری که بطور همزمان اطلاعات مختـلفی را از منابع گوناگـون یکپارچه می کند . اطلاعاتی مثل وضع آب و هوا، وضعیت ترافیک، وضعیت جاده و …

مهمترین عملکرده ای ITS

  • مدیریت و بهینه سازی جریـان ترافیک و روانسازی حرکت
  • مدیریت و مدیریـت حوادث
  • مدیریت و حمایت وسائل نقلیه امدادی
  • مدیریت دریـافت الکترونیکـی عوارض, هزینه پارکینگ, خرید و رزرواسیون بلیط و…
  • مانیتورینگ و مدیریـت حمل و نقل سبک و سنگین
  • مدیریت و ناوبری پیشرفته
  • مدیریت حمل و نقل عمومی
  • مدیریت و حمایت عابر پیاده و …

نقش سیستم حمل و نقل هوشمند در یکپارچه‌سازی سیستم حمل‌ونقل

سیستم حمل و نقل هوشمند فقط یک ابزار یا تکنولوژی تازه نیست. در واقع ، ITS توانایی یکپارچه‌سازی سیستم حمل‌ونقل را فراهم می‌آورد. یک سیستم حمل‌ونقل بطور کلی، حاوی شبکه‌ها، وسایل نقلیه، اشخـاص و کالاهمی باشد. هر یک از اجزای سیستم حمل‌ونقل مشخصات، ارگان‌ها، و برخـی وقتها آژانس‌های جداگانه دولتی دارند. ولی فن‌آوری اطلاعات قادر هست همه این اجزا را به شیوه یک سیستم یکپارچه درآورد.

اگر اطلاعات به شیوه راحـت و ارزان بوسیـله تکنولوژی مدرن رد و بدل شود، سیستم توانایی زیادتری برای بهینه شدن و مناسب عمل کردن خواهد داشت. برعکس، چنان چه اطلاعات در دسترس نباشد و یا با تأخیر جریـان یابد، عملکرد درست سیستم امکان‌پذیر نیست. در واقع ، تبادل اطلاعات تأثیر مستقیمی بر روی کارآمدی سیستم حمل‌ونقل دارد.

یک سیستم حمل‌ونقل با محوریت اطلاعات، می‌تواند به حل مـوارد قدیمی و کاذب موجود میـان حمل‌ونقل و رابطه ات کمک نماید . افراد، کالا و اطلاعات می‌توانند از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر منتقل شوند و در مسائـل زیادی، برای دست یابی اثر بخش تر به این هدف، یکـی می‌تواند جایگزین دیگری شود. برای مثال، فرستادن یک نامه به شیوه الکترونیکـی سریع ‌تر، ارزان‌تر و قابل اطمینان‌تر از پست کردن آن هست و یا کمپانـی در یک سریال کنفرانس به جای مسافرت کردن و حضور در کنفرانس در مکانی دیگر به مراتب ساده‌تر و اقتصادی‌تر می باشد.

پیشرفت‌های بوجود آمده در فن‌آوری اطلاعات می‌توانند به تهیه یک سیستم کاملاً یکپارچه برای سال‌های آینده کمک نمایـند .

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد حمل و نقل اینترنتی اینجا کلیک کنید

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان
x

شاید بپسندید

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی ۹۶

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی ۹۶   برای آمادگی بیشتر شما متقاضیان گواهینامه رانندگی پایه ...

داروخانه مذهبی به سبک رادیو منزل

داروخانه مذهبی به سبک رادیو منزل اگه داروهای شیمیایی را قبول ندارید با وبسایت رادیو ...

فرش ماشینی | خرید مستقیم فرش ماشینی

فرش ماشینی | خرید مستقیم فرش ماشینی آنچه پیش روی شماست مجموعه عظیمی از تولیدات ...